2020 ATOM Awards – Tertiary & Industry Winners Announced!

December 11, 2020

The ATOM Awards are dedicated to recognising film and media excellence in the education sector and the screen industry, and have been held annually for over thirty-five years.
atom

2020 ATOM Awards – Tertiary & Industry Winners Announced!

The ATOM Awards are dedicated to recognising film and media excellence in the education sector and the screen industry, and have been held annually for over thirty-five years.

The Winners of the Tertiary and General/Open Categories in the 2020 ATOM Awards are:

Best Tertiary Animation
The Winter, Xin Li, RMIT University

Best Tertiary Documentary
Remedy Blues, Alevtina Chernih, Ian Adamson and Jake Roseneder,
Queensland University of Technology

Best Tertiary Experimental Film
Blink, Austin Macfarlane

Best Tertiary Short Fiction
Row, Lochie Hookway, Swinburne University of Technology

Best Educational/Training Video or Website (Primary/Secondary)
The Final Quarter, Ian Darling, Shark Island Productions

Best Instructional/Training Video or Website (Tertiary/General)
How to Be a Good Questioner of Children, Martine Powell,
Centre for Investigative Interviewing and Commission for Children and Young People

Best Indigenous Video or Website
Djinda Djinda, Community Arts Network

Best Animation
The Grave of St Oran, Jim Batt

Best Experimental Film
Fledgling, Charlotte Hepperlin, Carissa Niciauskas and Kairavi Desai

Best Music Video
Fledgling, Charlotte Hepperlin, Carissa Niciauskas and Kairavi Desai

Best Web Series
The Gold Rush, ClickView

Best Children’s Television Program
First Day, Epic Films

Best Factual Television Series
Are You Tougher Than Your Ancestors?, Vanna Morosini, Flying Kite and Sticky Pictures

Best Short Fiction (50 minutes or less)
Carmentis, Antony Webb, Lonely Astronaut

Best Fiction Feature Film
Unsound, Tsu Shan Chambers, Wise Goat Productions

Best Docudrama
I Want to Make a Film About Women, Karen Pearlman and Richard James Allen,
The Physical TV Company

Best Documentary – Arts
Can Art Stop a Bullet: William Kelly’s Big Picture, F-Reel Pty Ltd

Best Documentary – Biography
I Want to Make a Film About Women, Karen Pearlman and Richard James Allen,
The Physical TV Company

Best Documentary – History
The Final Quarter, Ian Darling, Shark Island Productions

Best Documentary – Science, Technology & the Environment
The Leadership, Ili Barè and Greer Simpkin, Bunya Productions

Best Documentary – Social & Political Issues
The Final Quarter, Ian Darling, Shark Island Productions

Best Documentary – Short Form (30 minutes or less)
The Kimberley Man, Periscope Pictures

Best Documentary – General
The Final Quarter, Ian Darling, Shark Island Productions

Share: